És íme az összetevőkről kicsit bővebben, kicsit "tudományosabban":
Olajak:
Az olívaolajat nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is alkalmazhatjuk, így a szív-érrendszeren kívül a bőrünk és hajunk is megújulhat tőle. A mediterrán térségben, ill. Szíriában (a szíriai Aleppoban a szappanokat a „Közel-Kelet királynőjének” hívják) évszázados hagyományai vannak az olívaolajat tartalmazó, kézzel készített szappanoknak. Ezeket a mai napig rézüstökben készítik, majd 1 hónapig szárítják sötét, jól szellőző helyen. Az olívaolaj tisztítja, puhítja és táplálja a bőrt anélkül, hogy kiszárítaná, vagy irritálná. Természetes alapanyagokat tartalmaznak, így érzékeny bőrűek is alkalmazhatják. A jó minőségű szappanok legalább 75% olívaolajat tartalmaznak. Az olívaolajat egyre gyakrabban használják egyéb kozmetikai szerek (arckrémek, testápolók) alkotórészeként is. Homérosz az olívaolajat "folyékony aranynak" nevezte. Az ókori Görögországban az atléták rituálisan dörzsölték be vele testüket. Az olívaolaj a Földközi-tenger népeinek több volt, mint puszta élelmiszer: kifogyhatatlan forrása a varázslatoknak és csodáknak, a hatalmas vagyonnak és erőnek. Amellett, hogy élelmiszerként fogyasztották, az olívaolajat vallási rítusoknál, gyógyszerek alapanyagént, lámpába olajként, szappan készítésére és a bőr ápolására is használták. Az olajág régóta a béke szimbóluma is. A Biblia özönvízről szóló részében egy olajágat tartó galamb jelenti a megmenekülést.
A kókuszolaj áldásos tulajdonságai régóta ismertek a szépségipar számára. Nem véletlen, hogy a kókuszolaj számtalan szépségápolási cikk (testápoló, szappan, hajpakolás, sampon, stb.) alapanyaga. A kókuszolaj a napjainkban kapható leghatásosabb testápoló. A természetes olaj antioxidánsokban gazdag, telített zsírjai a száraz bőrt hatásosan hidratálják, és gátolják kiszáradását. A kókuszolaj közepes szénláncú zsírsavjai baktérium-, vírus-, gomba-, és élősködőölő hatásúak. A közepes szénláncú zsírsavak gyakorlatilag szétmarják a kórokozók sejtfalát, így felnyitják az utat az antioxidánsok előtt, amelyek a kórokozókat belülről pusztítják el. Szerencsére a természetes kókuszolaj antioxidánsokban is gazdag. Ezért ha bőrünkre kókuszolajat kenünk, bőrünket is megszabadítjuk a kórokozóktól. A kókuszolaj telített zsírsavjai természetes védőréteget képeznek a bőrön. A természetes olaj antioxidánsai hatástalanítják a káros napsugárzás következtében létrejövő szabadgyököket.
A kakaóvaj krémszínű zsír, melyet a kakaóbab szemekből vonnak ki. Nagyon jó nedvesítő, évszázadok óta használják a bőr puhaságának megőrzésére. Egyike a legstabilabb, magasan koncentrált zsíroknak, amely testhőmérsékleten olvad és azonnal felszívódik a bőrben. Magas E vitamin tartalommal rendelkezik . Gyakran ajánlják ekcéma és dermatitis kezelésére. Védőréteget képez a környezet és a bőr között és segíti a nedvesség megtartását. Gazdag telítetlen zsírsavakban, fehérjékben, vitaminokban, foszforban, káliumban, mangánban Védelmet nyújt a környezeti ártalmakkal szemben, lassítja a bőr öregedését (antioxidánsok hatás) Regenerálja a sérült bőrt, hidratálja, puhítja, a többi hatóanyag mélyebbre tud beszívódni jelenlétében. Napozáshoz gyakran használják, mivel gyönyörű aranybarna színt kölcsönöz használatával.
A shea vaj igen gazdag A, E, F-vitaminokban, fenolsavakban és természeteslatexban. A pattanásos, ráncos, ekcémás bőrre is üdítő hatással van. Allergiánál, rovarcsípéseknél, leégésnél szintén használhatod. Kivételes hidratáló, gyógyító hatását annak köszönheti, hogy több olyan természetes hidratáló összetevőt tartalmaz, melyek megegyeznek azokkal, amiket a bőr faggyúmirigyei termelnek. Így már érthető, hogy a shea vaj miért egy csodaszer, igaz? Gyógyítja, óvja és megnyugatja a bőrt, regenerál és helyreállítja a rugalmasságát. Gyulladásgátló hatású, sebgyógyításra is használhatod. Rendelkezik természetes fényvédő tulajdonsággal (SPF4), védi a bőrt, a hajat és a fejbőrt a káros sugaraktól. Gyorsan beszívódik a bőrbe.
Ezekkel a különleges tulajdonságokkal csak a finomítatlan shea vaj rendelkezik. Illata jellegzetes, ez a bőrre kenve hamar elillan. Latex érzékenyeknél allergiát vált ki! Használhatod a test egész felületén, kisbabáknak, és érzékeny, problémás, pattanásos bőrre is ajánlott. A kéz melegétől felolvad, egyébként szilárd halmazállapotú.
Gyógynövények:
Az áfonya levélből készült tea jó szél- és vizelethajtó, megszünteti a bélrendszer hurutos megbetegedéseit. Segít vese- és hólyagbántalmak esetén is. A levélből előállított szereket külsőleg összehúzó szerként alkalmazzák. Belsőleg történő használatra időskori cukorbetegség esetén alkalmazható szakorvosi felügyelet mellett. A termésből szintén készítenek teát gyomor- és bélhurut, hasmenés kezelésére, de közkedvelt és ízletes a belőle előállított lekvár, szörp és bor is. Az áfonyabor erősítő hatású. A vadon élő áfonya termésének tápértéke nagyobb a kiskertekben termesztettekénél. Retinaproblémák, látászavarok esetén is felhasználást nyer. Terméséből "gyógypálinkát" is főznek, melyet szájüregi és fogínygyulladás esetén fogyasztanak. Baktériumölő hatással is rendelkezik.
A nagy és az apró csalán levele gazdag vitamin- és ásványianyag-forrás, immunrendszert erősítő, antibiotikus, vérzéscsillapító, gyenge vércukorszint-csökkentő hatású. Serkenti a vizeletkiválasztó rendszer működését. Használata előnyös lehet vese- és hólyagkő képződésre hajlamos személyek kezelésében, valamint salaktalanítóként alkalmazhatjuk.
A fekete nadálytő gyökerét külsőleg paszták, kenőcsök, pakolások formájában használják. A fekete nadálytőből készített, pépes borogatás segíti a csonttörések, húzódások, zúzódások, ficamok, rándulások gyógyulását - erre utal a növény egyik neve is: forrasztófű. Izom-, ideg- és ínhüvely-gyulladásoknál is jól bevált módszer a nadálytő lisztjéből készült péppel történő borogatás. Egyik fő hatóanyaga, az allantoin serkentően hat a vérellátásra, növeli a sejtek regenerációs folyamatait. A gyökér áztatásos eljárással készült kivonata hatásos csonterősítő, csonttörés esetén elősegíti a hegképződést. Hám- és sejtképző hatása serkenti a sebgyógyulást. Visszérgyulladásokra szintén kiváló, de ajánlják toroköblítőnek is.
A népi gyógyászat a kövirózsa levelének nedvét használja égési sebek, fülgyulladás, szemölcs rovar és csaláncsípések, övsömör, vágott sebek kezelésére. A leveleiben rejlő hatóanyagok: cseranyagok, nyákanyagok, gyümölcssavak,flavonidok, C-vitamin miatt ma már a kozmetikai ipar is használja. Krémbe keverve például a szeplők, bőrelszíneződések halványítására, futószemölcsök kezelésére is kiválóan alkalmas. Ismert baktérium és vírusölő hatása is. A magashegységekben a kőből, palából rakott háztetők tetejére ültették, hogy elhárítsa a villámcsapást. Innen ered a mennykővirág, égdörgőfű elnevezés is, de a latin tectorum szó jelentése is: háztetőké.
A kurkuma (sárga festékanyag) erős antioxidáns, terápiás alkalmazása nagyon hasonló számos bioflavonoidéhoz, hatékony gyulladáscsökkentő, antikarcinogén (daganatellenes), antibakteriális, antivirális (vírusölő), antimikrobás, immunstimuláló vegyület. Indiában a nők kurkumás vizet használnak arcmosásra, aranyló, fénylő színt kölcsönöz a bőrnek, ezenkívül kitűnően tisztítja a pórusokat, szabályozza a faggyúmirigyek működését, fokozza a vérkeringést, támogatja a kollagéntermelődését kívülről és belülről egyaránt. Fájdalomcsillapításra forró tejben feloldják és úgy isszák. Kígyómarásnál, pókcsípéseknél kurkumás italt fogyasztanak. Három evőkanál durvára vágott kurkumagyökeret fél csésze vízzel pépesítenek és ezt megisszák. Mivel a kurkuma kitűnő antiszeptikus hatással bír, ezt az italt csípésekre külsőleg is alkalmazzák. Egy kevés liszt hozzáadásával sűrű pépet készítenek és ezzel kezelik az érintett bőrfelületet. Az így készített pépet nem csak csípésekre, marásokra alkalmazzák, hanem szinte minden bőrsérülésre, égési sebekre, vágott sebekre, horzsolásokra, véraláfutásokra, kötőhártya gyulladásra.
A levendula belsőleg alkalmazva elalvási nehézségek esetén enyhe nyugtató, emésztési problémáknál görcsoldó, szélhajtó hatású. Külsőleg a vérkeringés zavaraiban a fürdőgyógyászatban jelentős.
A martilapu levél légúti hurutoknál, torokgyulladásnál, szájnyálkahártya-gyulladásnál ingercsökkentő hatású bevonószer.
A rozmaring enyhíti az ízületi gyulladások fájdalmát és kilazítja az izomgörcsöt. Javítja az öregedõ bõr állapotát, enyhíti a ráncosodást. Kezelhetõ vele a bõrfoltosság, a pattanásos és a petyhüdt bõr. Visszaszorítja a visszerek és hajszálerek torzulását. Táplálja a fejbõrt és a hajat, utóbbit fényessé és egészséges megjelenésûvé teszi. Illata elõsegíti az emlékezést és a szellemi tisztánlátást, egyúttal támogatja az éberséget és az összpontosítást. Ellazítja az idegeket, különösen a hosszú, idegõrlõ idõszakot vagy betegeskedést követõen hasznos.A kókuszolaj áldásos tulajdonságai régóta ismertek a szépségipar számára. Nem véletlen, hogy a kókuszolaj számtalan szépségápolási cikk (testápoló, szappan, hajpakolás, sampon, stb.) alapanyaga. A kókuszolaj a napjainkban kapható leghatásosabb testápoló. A természetes olaj antioxidánsokban gazdag, telített zsírjai a száraz bőrt hatásosan hidratálják, és gátolják kiszáradását. A kókuszolaj közepes szénláncú zsírsavjai baktérium-, vírus-, gomba-, és élősködőölő hatásúak. A közepes szénláncú zsírsavak gyakorlatilag szétmarják a kórokozók sejtfalát, így felnyitják az utat az antioxidánsok előtt, amelyek a kórokozókat belülről pusztítják el. Szerencsére a természetes kókuszolaj antioxidánsokban is gazdag. Ezért ha bőrünkre kókuszolajat kenünk, bőrünket is megszabadítjuk a kórokozóktól. A kókuszolaj telített zsírsavjai természetes védőréteget képeznek a bőrön. A természetes olaj antioxidánsai hatástalanítják a káros napsugárzás következtében létrejövő szabadgyököket.
A kakaóvaj krémszínű zsír, melyet a kakaóbab szemekből vonnak ki. Nagyon jó nedvesítő, évszázadok óta használják a bőr puhaságának megőrzésére. Egyike a legstabilabb, magasan koncentrált zsíroknak, amely testhőmérsékleten olvad és azonnal felszívódik a bőrben. Magas E vitamin tartalommal rendelkezik . Gyakran ajánlják ekcéma és dermatitis kezelésére. Védőréteget képez a környezet és a bőr között és segíti a nedvesség megtartását. Gazdag telítetlen zsírsavakban, fehérjékben, vitaminokban, foszforban, káliumban, mangánban Védelmet nyújt a környezeti ártalmakkal szemben, lassítja a bőr öregedését (antioxidánsok hatás) Regenerálja a sérült bőrt, hidratálja, puhítja, a többi hatóanyag mélyebbre tud beszívódni jelenlétében. Napozáshoz gyakran használják, mivel gyönyörű aranybarna színt kölcsönöz használatával.
A shea vaj igen gazdag A, E, F-vitaminokban, fenolsavakban és természeteslatexban. A pattanásos, ráncos, ekcémás bőrre is üdítő hatással van. Allergiánál, rovarcsípéseknél, leégésnél szintén használhatod. Kivételes hidratáló, gyógyító hatását annak köszönheti, hogy több olyan természetes hidratáló összetevőt tartalmaz, melyek megegyeznek azokkal, amiket a bőr faggyúmirigyei termelnek. Így már érthető, hogy a shea vaj miért egy csodaszer, igaz? Gyógyítja, óvja és megnyugatja a bőrt, regenerál és helyreállítja a rugalmasságát. Gyulladásgátló hatású, sebgyógyításra is használhatod. Rendelkezik természetes fényvédő tulajdonsággal (SPF4), védi a bőrt, a hajat és a fejbőrt a káros sugaraktól. Gyorsan beszívódik a bőrbe.
Ezekkel a különleges tulajdonságokkal csak a finomítatlan shea vaj rendelkezik. Illata jellegzetes, ez a bőrre kenve hamar elillan. Latex érzékenyeknél allergiát vált ki! Használhatod a test egész felületén, kisbabáknak, és érzékeny, problémás, pattanásos bőrre is ajánlott. A kéz melegétől felolvad, egyébként szilárd halmazállapotú.
Gyógynövények:
Az áfonya levélből készült tea jó szél- és vizelethajtó, megszünteti a bélrendszer hurutos megbetegedéseit. Segít vese- és hólyagbántalmak esetén is. A levélből előállított szereket külsőleg összehúzó szerként alkalmazzák. Belsőleg történő használatra időskori cukorbetegség esetén alkalmazható szakorvosi felügyelet mellett. A termésből szintén készítenek teát gyomor- és bélhurut, hasmenés kezelésére, de közkedvelt és ízletes a belőle előállított lekvár, szörp és bor is. Az áfonyabor erősítő hatású. A vadon élő áfonya termésének tápértéke nagyobb a kiskertekben termesztettekénél. Retinaproblémák, látászavarok esetén is felhasználást nyer. Terméséből "gyógypálinkát" is főznek, melyet szájüregi és fogínygyulladás esetén fogyasztanak. Baktériumölő hatással is rendelkezik.
A bodzavirágból készített gyógytea enyhíti a meghűléses, lázas megbetegedések felső légúti tüneteit. Izzasztó, enyhe gyulladáscsökkentő, valamint váladéktermelést serkentő, köptető hatású. Enyhe hashajtó és vizelethajtó hatással is rendelkezik. Mézzel vagy csipkeszörppel ízesítve a gyógynövényből készült tea hatékonysága fokozható.
A citromfűlevél nyugtató, lázcsillapító, enyhe antibakteriális és antivirális hatású, valamint gyomor- és bélpanaszoknál alkalmazható gyógynövény. Feszültségoldóként, nyugtalanság és fokozott ingerlékenység esetén jelentkező alvászavarok és szívpanaszok enyhítésére is alkalmas. Külsőleg herpesvírus-fertőzés tüneteinek enyhítésére hatékony.
A nagy és az apró csalán levele gazdag vitamin- és ásványianyag-forrás, immunrendszert erősítő, antibiotikus, vérzéscsillapító, gyenge vércukorszint-csökkentő hatású. Serkenti a vizeletkiválasztó rendszer működését. Használata előnyös lehet vese- és hólyagkő képződésre hajlamos személyek kezelésében, valamint salaktalanítóként alkalmazhatjuk.
A fekete nadálytő gyökerét külsőleg paszták, kenőcsök, pakolások formájában használják. A fekete nadálytőből készített, pépes borogatás segíti a csonttörések, húzódások, zúzódások, ficamok, rándulások gyógyulását - erre utal a növény egyik neve is: forrasztófű. Izom-, ideg- és ínhüvely-gyulladásoknál is jól bevált módszer a nadálytő lisztjéből készült péppel történő borogatás. Egyik fő hatóanyaga, az allantoin serkentően hat a vérellátásra, növeli a sejtek regenerációs folyamatait. A gyökér áztatásos eljárással készült kivonata hatásos csonterősítő, csonttörés esetén elősegíti a hegképződést. Hám- és sejtképző hatása serkenti a sebgyógyulást. Visszérgyulladásokra szintén kiváló, de ajánlják toroköblítőnek is.
A gyermekláncfű az epeürítés rendellenességeinek kezelésére, a vizeletkiválasztás növelésére, étvágyjavítóként, valamint emésztési panaszoknál alkalmazzák. Salaktalanító teakeverékek gyakori alkotója.
A kamilla belsőleg alkalmazva görcsoldó, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és enyhe nyugtató hatású gyógynövény. A tápcsatorna gyulladásos megbetegedéseiben, emésztőrendszeri görcsök és puffadás esetén önállóan vagy gyógyszeres terápia kiegészítéseként alkalmazható. Felső légúti megbetegedésekben inhalálva antibakteriális hatása révén gyorsítja a gyógyulás folyamatát. Külsőleg alkalmazva sebkezelésre, szemborogatásra valamint szájvizekben gyulladáscsökkentőként használható.
A levendula belsőleg alkalmazva elalvási nehézségek esetén enyhe nyugtató, emésztési problémáknál görcsoldó, szélhajtó hatású. Külsőleg a vérkeringés zavaraiban a fürdőgyógyászatban jelentős.
A macskagyökér nyugtató, feszültségoldó hatású. Az elalvás elősegítésére, az alvásminőség javítására önmagában, vagy teakeverékek alkotórészeként alkalmazható.
A zsálya enyhén antibiotikus, összehúzó, gyulladásgátló hatású, főleg torok-, fogíny- és szájnyálkahártya gyulladás kezelésére öblögetőként alkalmazható. Külsőleg izzadásgátló hatású.
Illóolajak:
A cédrusfa, mint minden tûlevelû örökzöld fa olaja, a cédrusolaj is megkönnyíti a köhögést, és csökkenti a megfázás kellemetlen hatásait. Köptetõ hatású, és enyhíti a torokgyulladást. Csökkenti az ízületi és reumás fájdalmakat. A bõrkiütések ismert ellenszere. Nyugtató, gyulladáscsökkentõ. Normalizálja a faggyútermelést. Jól alkalmazható a gombás bõrbetegségek kezelésére is. Megszünteti a fejbõr korpásodását és javítja a haj állagát. Serkenti a hajhagymák mûködését. A cédrusolaj illata csökkenti az ideges feszültséget. Eloszlatja a haragot és a félelmet. Határozottá és önállóvá tesz. Figyelmeztetés: Terhesség esetén nem ajánlott!
A citrom illóolaj erõs baktériumölõ hatású. Bevált ellenszer hörghurut, köhögés, torokfájás, meghûlés és influenza esetén. Megelõzhetõk vele a baktériumos fertõzések. Serkenti és erõsíti a test védekezõképességét. Csökkenti a megfázáskor észlelhetõ izomfájdalmat. Segíti a herpesz gyógyulását. Bizonyos ekcémák kezelésére is alkalmas. Csillapítja a fejfájást. Normalizálja a bõr faggyútermelését. Megszünteti a fejbõr korpásodását és zsírosodását. Élénkíti a renyhe bõranyagcserét, felfrissíti az öreg bõrt, segít a narancsbõr gyógyításában. Csökkenti a szemölcsök terjedését. A citromolaj illata frissít és lelket önt az emberbe. Ösztönzi az emlékek felidézését, a figyelem összpontosítását. Eloszlatja a félelmeket, és a határozatlanságot. Elcsendesíti az érzelmi kitöréseket.
A csampa (Apocynaceae magnolia) vagy csampaka illóolaja hidratáló hatásánál fogva lágyítja, puhítja a bõrt. Ezenkívül megnyugtatja az irritált felületet.
Rendkívül kellemes illatánál fogva parfümökben nagyon népszerû.
Érzéki illat.
A csampa (Apocynaceae magnolia) vagy csampaka illóolaja hidratáló hatásánál fogva lágyítja, puhítja a bõrt. Ezenkívül megnyugtatja az irritált felületet.
Rendkívül kellemes illatánál fogva parfümökben nagyon népszerû.
Érzéki illat.
A geránium illóolaj enyhíti a változó kor és a mestruáció panaszait. Javítja a vérkeringést és a nyiroknedvek áramlását, így csökkenti a váladékok felhalmozódását a mellkasban, sõt még az ödéma ellen jó. Enyhíti a bõrbetegségeket, ekcémát és pattanásokat. Eltünteti a bõrhibákat, fényt és fiatalos jelleget ad az arcnak. Száraz és zsíros bõrre is alkalmazzák. A narancsbõr kezelésére is kiváló.
A geránium olaj illata enyhíti a szorongást. Jókedvre hangol és növeli az érzékiséget.
A jázmin illóolaj görcsoldó és fájdalomcsillapító. Elõsegíti a szabályos menstruációt és megkönnyíti a szülést. Serkenti a tejtermelõdést is. Férfiak számára ugyanennyire hasznos, hiszen erõsíti a férfi szaporítószerveket. Még a prosztatára is hatásos. Sokféle bõrbetegségre is jó, mivel gátolja a baktériumok terjedését. Segít az érett, száraz bõr vízháztartásának helyreállításában. Selymessé teszi a bõrt, és tompítja a testszagot.
Illata varázslatos és rendkívül hosszan tartó. Derûssé és magabiztossá tesz. Érzéki hatású.
Illata varázslatos és rendkívül hosszan tartó. Derûssé és magabiztossá tesz. Érzéki hatású.
A mandarin illóolaj nyugtató, közérzetjavító hatású. Kisgyermekeknél is alkalmazható! Védi a bõr rugalmasságát. Terhességi csíkok megjelenésénél is alkalmazható.
A narancsvirág olaja nyugtató hatású, csökkenti az érzelmi felindulást. Még a sokkos állapotba került beteg megnyugtatására is alkalmas. Eloszlatja a haragos indulatokat, enyhíti a bánatot. A narancsvirágolaj enyhíti az izmok feszültségét és görcsösségét, valamint a menstruációs görcsöket is. Élénkíti a vérkeringést és serkenti az új sejtek képzõdését, ennélfogva megelõzhetõ vele a bõr kinyúlása miatti csúnya hegesedés. Minden bõrtípusra alkalmas. Száraz bõr esetén visszaadja a bõr egészséges nedvességét. Megnyugtatja az érzékeny és izgatott bõrt. Sõt jól kezelhetõ vele az ekcéma is. Zsíros, pattanásos bõr esetén is számíthatunk rá, mivel szabályozza a bõr zsírháztartását, és megakadályozza a pórusok kitágulását. Az érzékeny bõrt nem irritálja, nincs fototoxikus mellékhatása!
A pálmarózsa olaja csillapítja a lázat, megkönnyíti a megfázás és az influenza lezajlását. Erõteljes fertõtlenítõ hatással rendelkezik. Javítja az emésztést és segít helyreállítani a bélrendszer baktériumflóráját. pálmarózsaolaj minden bõrtípus kezelésére alkalmas. Szabályozza a faggyúkiválasztást, illetve a bõr zsírosságát. Ugyanakkor hozzájárul a bõr nedvességtartalmának visszaszerzéséhez. Alkalmas a bõrhibák kezelésére. Rendszeres használat mellett fokozatosan eltünteti a régi pattanások helyeit. Bõrregeneráló hatásánál fogva mérsékli a ráncosodást, csillapítja a gyulladást és a bõr izgatottságát. Hosszú és rendszeres használata enyhíti a hajszálerek repedezése okozta állapot. Illata megnyugtatja az érzelmeket, ugyanakkor felfrissíti az elmét és kitisztítja a gondolatokat. Csökkenti a feszültségeket.
A rozmaring illóolaj enyhíti az ízületi gyulladások fájdalmát és kilazítja az izomgörcsöt. Javítja az öregedõ bõr állapotát, enyhíti a ráncosodást. Kezelhetõ vele a bõrfoltosság, a pattanásos és a petyhüdt bõr. Visszaszorítja a visszerek és hajszálerek torzulását. Táplálja a fejbõrt és a hajat, utóbbit fényessé és egészséges megjelenésûvé teszi. Illata elõsegíti az emlékezést és a szellemi tisztánlátást, egyúttal támogatja az éberséget és az összpontosítást. Ellazítja az idegeket, különösen a hosszú, idegõrlõ idõszakot vagy betegeskedést követõen hasznos.
A rózsafa olaja serkenti az immunrendszert, így megakadályozza a megfázást, az influenzát, leviszi a lázat. Enyhíti a fejfájást, különösen a hosszú utazás során felmerülõ zavarokban segít. Enyhíti az ekcéma viszketését, a bõr duzzadtságát. Bõrregeneráló és erõteljesen csökkenti a ráncosodást és a szem körüli szarkalábakat. Kiegyensúlyozza a zsíros és a száraz bõrt is. Megnyugtatja az érzékeny és gyulladt bõrt. Biztosítja bõr egészségét. Megnyugtatja az idegeket, segít elviselni a szorongást. Erõsíti az idegrendszert. A rózsafa olaja alkalmas az éberség növelésére. Ösztönzi a helyes önértékelést. Érzéki illat.
A csokoládéról, mint az élet egyik bűnös öröméről szinte csak rosszat hallhatunk, pedig kis mértékben nemcsak hogy orvosság, de valóságos csodagyógyszer. Hatékony segítséget nyújt a különböző betegségek megelőzésében, csillapításában, és megszüntetésében. A magas - 60-70%-os - kakaótartalmú csokoládéval hatékonyan csökkenthető az érelmeszesedés kifejlődése, az infarktus és a szélütés veszélye, de védi a bőrünket és kitűnő köhögéscsillapító.
A méz, ez a sárga színű, sűrű, édes folyadék, a virágok nektárjának a méhek által átalakított terméke. Az emberek már a történelmi idők előttről ismerik a mézet, nagyon régóta hasznosítják. Már a régi egyiptomiak is ismerték. A méheknek a Nílus iszapjából készítettek csőszerű kaptárokat, amiket lehet látni a piramisok falfestményein.
A méhészek ma is kaptárokat készítenek, ami mesterséges fészkek a méheik számára, így könnyebben juthat az ember a mézhez. A méz illóolaját alkohollal vonják ki a lépből. Az illóolaj tartalma 2%, ami azt jelenti, hogy 1 kg méz illóolaj előállításához 50 kg lépes méz szükséges. A méz egy sűrű, barnás színű, propoliszos illatú olaj. Hasonló terápiás hatása van, mint magának a méznek, de más felhasználási lehetőségei vannak. A méz közel 70-féle gyógyhatással bír.A méhek által összegyűjtött virágporból készül számos kozmetikai, bőrápoló termék. A virágpor ugyanis arcbőr fiatalító hatású. Hasonló hatást fejtenek ki a bőrre a méhviaszból készült krémek, arctisztítók. A virágok rügyeiből, nedveiről gyűjtik be a méhek a ragadós, sárgásbarna színű, kellemes illatú propolisz anyagot. A propolisz számos létfontosságú anyagot tartalmaz: a balzsam-, gyanta- és illatanyagokon kívül virágport, viaszt, ásványi anyagokat, flavonoidokat. Sokféle kozmetikai és gyógyászati termék összetevője. Köztük samponok, testápolók, fogkrémek, szappanok. Ajánlatos a méz és különböző alkotórészeit belsőleg is használni, mivel jó hatással van az emésztőrendszerre, sokféle ásványi anyagot és vitamint tartalmaz.
A virágpor a méhek által közvetlen a virágokról gyűjtött virágpor fehérjékben,zsírokban,vitaminokban és ásványi sókban gazdag koncentrált táplálék,természetes produktum. A virágpor színe aszerint,hogy milyen növénytől származik, az aranysárgától a sötétbarnáig változik , de lehetnek benne fekete szemcsék is. Íze édes,illatos,jellegzetes szagú. A virágpor a szó legszorosabb értelmében vett fehérje táplálék. A virágpor fehérjéi az élet alapját képezik. Megemlíthetjük közülük a nélkülözhetetlen aminosavakat: hisztidint, triptofánt, metiomint, leucint, lizint, lubaminsavat, cisztint stb. Jelentős mértékben tartalmaz főleg a „B” csoporthoz tartozó vitaminokat is: riboflavint (G vitamin), pridoxint (B6 vitamin), tiamint (B1 vitamin), nikotinsavamidot, pantotensavat, valamint kevesebb „C” és „A” provitamint, folsavat és „P” vitamint. Enzimjei közül a foszfáteazet, az amilázet és az intervázet kell megemlíteni. A lipidikus anyagok közül említésre méltóak a lecitin, a cholesterol és a különböző zsírsavak, a szénhidrátok közül a monoszaharidok: a szőlő-, és a gyümölcscukor. A virágpor szemcséiben számos ásványi-,és nyomelem, mint kálium, magnézium, mész ,réz, foszfor,vas stb. található. A virágpor 2,71-14,44% zsírt is tartalmaz ,melynek mintegy 20%-a nem telített,és egyes vitaminokkal keverve megakadályozza az érelmeszesedést.
A szantálfát illetve illóolaját az ájurvédikus gyógyászatban mindmáig használják a fertõzések ellen. A szantálfa füstje és illóolaja enyhíti a hasmenést, a fülfájást és a légúti fertõzéseket. Serkentõleg hat az immunrendszerre. Így az egész szervezet számára elõnyös. A légzõszervi fertõzések, a hörghurut, a köhögések, a torokfájás jól kezelhetõk vele. Segíti a sebek gyógyulását, megnyugtatja a bõrt, csillapítja az ekcéma tüneteit. A szantálolaj nedvessé teszi a száraz és öregedõ bõrt. Lágyítja az arcvonásokat és csökkenti a ráncosodást. A zsíros bõr kiegyensúlyozására is alkalmas. Hasznos a pattanások ellen. Rendszeres használatával megszüntethetõek a baktériumos fertõzések. Csillapítja a szõrtüszõgyulladást. Így nagyon jó borotválkozás után. Érzékeny bõrre is ajánlott. A szantál illata nyugtatóan hat, ellazítja a testet és a lelket. Megfékezi az ingerlékenységet. Világosabbá teszi a gondolkodási folyamatot. Nyitottá és megértõvé tesz. Feléleszti a szunnyadó szellemiséget.
A tömjén jó hatással van a sebekre és a gyulladásokra. Nyákoldó, így megtisztítja a tüdõt a felesleges váladéktól. Csillapítja a légúti megbetegedések hevességét. Megfázás, hörghurut, gégegyulladás bevált ellenszere. Enyhíti a gyomoridegességet. Összehúzó, bõrregeneráló, enyhíti a bõr zsírosságát. Kisimítja a ráncokat. Gyorsítja a bõrfoltok, gyulladások, sebek, sebhelyek gyógyulását. A tömjén illata erõt ad, hogy a megterhelõ lelki szorongástól, idegfeszültségtõl és gondterheltségtõl megszabaduljunk. Csökkenti a lelki és szellemi kimerültséget. Segít az érzelmi sebek elviselésében, a régmúlt terheinek elengedésében. Lassítja légzést, így lehiggadva fölösleges izgatottságunk elmúlik. Koncentrálja és állandósítja a figyelmet.
Színezékek, extrák:
Az agyag ismertebb fajtái közé tartozik a fehér agyag - más néven kaolinit - és a zöld agyag, mely magnéziumban gazdag. Egyes agyagfajták a különböző gránitkövek feldolgozása útján nyerhetők ki. Ez utóbbiakat használják a gyomorbántalmak diagnosztizálásakor, borogatások, arcmaszkok, pakolások készítésekor, de még a baba popsijának kivörösödése ellen is.
A rózsaszín agyag a színét a benne található vas oxidoktól kapja. Csodálatos ápolószere az érzékeny, száraz bőrnek. Használható arcpakolásokhoz, arcradírokhoz és arctiszítókhoz. A zöld agyag az egyik gyógyászatban is használatos agyag. Erőtlejesen vonja ki a bőrből a méreganyagokat és a felesleges zsírt. Rengeteg ásványt és bőrtápláló anyagot tartalmaz.
Már egy időszámításunk előtt 1550-ből származó papirusztekercs is említést tesz arról, hogy az aktív szén jó szolgálatokat tehet a különféle élelmiszermérgezések esetén. 1831-ben Tourey, a francia orvosi akadémia nagy hírű professzora kollégái előtt halálos adagnyi sztrichnint fogyasztott el, melynek hatását aktív szén bevételével semlegesítette. Ez is mutatja, hogy az aktív szén képes a gyomor- és bélrendszeri mérgezések semlegesítésére: az aktív szén a mai napig a leghatásosabb egykomponensű gyógyszeres segítség, amely csaknem az összes mérgező anyagot és vegyületet képes hatástalanítani.
A tömjén jó hatással van a sebekre és a gyulladásokra. Nyákoldó, így megtisztítja a tüdõt a felesleges váladéktól. Csillapítja a légúti megbetegedések hevességét. Megfázás, hörghurut, gégegyulladás bevált ellenszere. Enyhíti a gyomoridegességet. Összehúzó, bõrregeneráló, enyhíti a bõr zsírosságát. Kisimítja a ráncokat. Gyorsítja a bõrfoltok, gyulladások, sebek, sebhelyek gyógyulását. A tömjén illata erõt ad, hogy a megterhelõ lelki szorongástól, idegfeszültségtõl és gondterheltségtõl megszabaduljunk. Csökkenti a lelki és szellemi kimerültséget. Segít az érzelmi sebek elviselésében, a régmúlt terheinek elengedésében. Lassítja légzést, így lehiggadva fölösleges izgatottságunk elmúlik. Koncentrálja és állandósítja a figyelmet.
Színezékek, extrák:
Az agyag ismertebb fajtái közé tartozik a fehér agyag - más néven kaolinit - és a zöld agyag, mely magnéziumban gazdag. Egyes agyagfajták a különböző gránitkövek feldolgozása útján nyerhetők ki. Ez utóbbiakat használják a gyomorbántalmak diagnosztizálásakor, borogatások, arcmaszkok, pakolások készítésekor, de még a baba popsijának kivörösödése ellen is.
A rózsaszín agyag a színét a benne található vas oxidoktól kapja. Csodálatos ápolószere az érzékeny, száraz bőrnek. Használható arcpakolásokhoz, arcradírokhoz és arctiszítókhoz. A zöld agyag az egyik gyógyászatban is használatos agyag. Erőtlejesen vonja ki a bőrből a méreganyagokat és a felesleges zsírt. Rengeteg ásványt és bőrtápláló anyagot tartalmaz.
Már egy időszámításunk előtt 1550-ből származó papirusztekercs is említést tesz arról, hogy az aktív szén jó szolgálatokat tehet a különféle élelmiszermérgezések esetén. 1831-ben Tourey, a francia orvosi akadémia nagy hírű professzora kollégái előtt halálos adagnyi sztrichnint fogyasztott el, melynek hatását aktív szén bevételével semlegesítette. Ez is mutatja, hogy az aktív szén képes a gyomor- és bélrendszeri mérgezések semlegesítésére: az aktív szén a mai napig a leghatásosabb egykomponensű gyógyszeres segítség, amely csaknem az összes mérgező anyagot és vegyületet képes hatástalanítani.
A csokoládéról, mint az élet egyik bűnös öröméről szinte csak rosszat hallhatunk, pedig kis mértékben nemcsak hogy orvosság, de valóságos csodagyógyszer. Hatékony segítséget nyújt a különböző betegségek megelőzésében, csillapításában, és megszüntetésében. A magas - 60-70%-os - kakaótartalmú csokoládéval hatékonyan csökkenthető az érelmeszesedés kifejlődése, az infarktus és a szélütés veszélye, de védi a bőrünket és kitűnő köhögéscsillapító.
A kecsketejben található legfontosabb anyagok:
Proteinek: (albuminok, globulinok és kazeinek). Nagyon kevés benne az alfa-s-1-kazein, ezért kevéssé allergén hatású. Zsírsavak: Sok, biológiailag értékes rövid és közepesen hosszú zsírsav. Ezen kívül gazdag kétszeresen telítetlen konjugált linolsavban (CLA). Ásványi anyagok: Kalcium, kálium, magnézium, nátrium, foszfor és klorid. Nyomelemek: Réz, cink, foszfor, bór, titán, króm, jód, viszonylag kevés vas.Vitaminok: A-, B1-, B2-, C-, D- és E-vitaminok, Nagyon kevés B12-vitamin és folsav. A kecsketej azért annyira fehér, mert A-vitamint tartalmaz. Ezzel szemben a tehéntej az A-vitamin előanyagát, a karotint tartalmazza. A kecsketejben háromszor annyi D-vitamin van, mint a tehéntejben, ami fontos a kalcium felszívódásához. Enzimek: Nyolcféle enzim, plusz a koenzim Q10, amely antioxidáns hatású és sejtjeink nélkülözhetetlen alkotóeleme. Leginkább a tüdőnknek, szívünknek és májunknak van szüksége sok koenzim Q10-re, főképp a 40. életév után, amikor a testünk egyre kisebb mennyiségben kezdi termelni. Már Kleopátra, az ókori Egyiptom királynője is kecsketejben fürdött, hogy megőrizze bőre fiatalságát.A kecsketejből készült kozmetikai termékek (szappanok, kenőcsök…) használata ajánlott érzékeny és száraz bőrűeknek, ekcémásoknak, pattanásos bőrű fiataloknak valamint mindazoknak, akik szeretik a természetes alapanyagú kozmetikumokat. A kecsketejben található ásványi anyagok ugyanis megegyeznek a bőr védőrétegében található anyagokkal, így a belőle készült kozmetikumok mindennapi használatra ajánlottak, mert nem szárítják a bőrt. Előnyös tulajdonsága a kecsketejet tartalmazó kozmetikumoknak, hogy lúgos kémhatásúak, így visszaállítják a bőr normál PH- értékét.
Proteinek: (albuminok, globulinok és kazeinek). Nagyon kevés benne az alfa-s-1-kazein, ezért kevéssé allergén hatású. Zsírsavak: Sok, biológiailag értékes rövid és közepesen hosszú zsírsav. Ezen kívül gazdag kétszeresen telítetlen konjugált linolsavban (CLA). Ásványi anyagok: Kalcium, kálium, magnézium, nátrium, foszfor és klorid. Nyomelemek: Réz, cink, foszfor, bór, titán, króm, jód, viszonylag kevés vas.Vitaminok: A-, B1-, B2-, C-, D- és E-vitaminok, Nagyon kevés B12-vitamin és folsav. A kecsketej azért annyira fehér, mert A-vitamint tartalmaz. Ezzel szemben a tehéntej az A-vitamin előanyagát, a karotint tartalmazza. A kecsketejben háromszor annyi D-vitamin van, mint a tehéntejben, ami fontos a kalcium felszívódásához. Enzimek: Nyolcféle enzim, plusz a koenzim Q10, amely antioxidáns hatású és sejtjeink nélkülözhetetlen alkotóeleme. Leginkább a tüdőnknek, szívünknek és májunknak van szüksége sok koenzim Q10-re, főképp a 40. életév után, amikor a testünk egyre kisebb mennyiségben kezdi termelni. Már Kleopátra, az ókori Egyiptom királynője is kecsketejben fürdött, hogy megőrizze bőre fiatalságát.A kecsketejből készült kozmetikai termékek (szappanok, kenőcsök…) használata ajánlott érzékeny és száraz bőrűeknek, ekcémásoknak, pattanásos bőrű fiataloknak valamint mindazoknak, akik szeretik a természetes alapanyagú kozmetikumokat. A kecsketejben található ásványi anyagok ugyanis megegyeznek a bőr védőrétegében található anyagokkal, így a belőle készült kozmetikumok mindennapi használatra ajánlottak, mert nem szárítják a bőrt. Előnyös tulajdonsága a kecsketejet tartalmazó kozmetikumoknak, hogy lúgos kémhatásúak, így visszaállítják a bőr normál PH- értékét.
A méz, ez a sárga színű, sűrű, édes folyadék, a virágok nektárjának a méhek által átalakított terméke. Az emberek már a történelmi idők előttről ismerik a mézet, nagyon régóta hasznosítják. Már a régi egyiptomiak is ismerték. A méheknek a Nílus iszapjából készítettek csőszerű kaptárokat, amiket lehet látni a piramisok falfestményein.
A méhészek ma is kaptárokat készítenek, ami mesterséges fészkek a méheik számára, így könnyebben juthat az ember a mézhez. A méz illóolaját alkohollal vonják ki a lépből. Az illóolaj tartalma 2%, ami azt jelenti, hogy 1 kg méz illóolaj előállításához 50 kg lépes méz szükséges. A méz egy sűrű, barnás színű, propoliszos illatú olaj. Hasonló terápiás hatása van, mint magának a méznek, de más felhasználási lehetőségei vannak. A méz közel 70-féle gyógyhatással bír.A méhek által összegyűjtött virágporból készül számos kozmetikai, bőrápoló termék. A virágpor ugyanis arcbőr fiatalító hatású. Hasonló hatást fejtenek ki a bőrre a méhviaszból készült krémek, arctisztítók. A virágok rügyeiből, nedveiről gyűjtik be a méhek a ragadós, sárgásbarna színű, kellemes illatú propolisz anyagot. A propolisz számos létfontosságú anyagot tartalmaz: a balzsam-, gyanta- és illatanyagokon kívül virágport, viaszt, ásványi anyagokat, flavonoidokat. Sokféle kozmetikai és gyógyászati termék összetevője. Köztük samponok, testápolók, fogkrémek, szappanok. Ajánlatos a méz és különböző alkotórészeit belsőleg is használni, mivel jó hatással van az emésztőrendszerre, sokféle ásványi anyagot és vitamint tartalmaz.
Külsőleg használva, fürdőként feszültségoldó, bőrlágyító hatású, testi-lelki nyugtató, megkönnyíti a légzést.
A virágpor a méhek által közvetlen a virágokról gyűjtött virágpor fehérjékben,zsírokban,vitaminokban és ásványi sókban gazdag koncentrált táplálék,természetes produktum. A virágpor színe aszerint,hogy milyen növénytől származik, az aranysárgától a sötétbarnáig változik , de lehetnek benne fekete szemcsék is. Íze édes,illatos,jellegzetes szagú. A virágpor a szó legszorosabb értelmében vett fehérje táplálék. A virágpor fehérjéi az élet alapját képezik. Megemlíthetjük közülük a nélkülözhetetlen aminosavakat: hisztidint, triptofánt, metiomint, leucint, lizint, lubaminsavat, cisztint stb. Jelentős mértékben tartalmaz főleg a „B” csoporthoz tartozó vitaminokat is: riboflavint (G vitamin), pridoxint (B6 vitamin), tiamint (B1 vitamin), nikotinsavamidot, pantotensavat, valamint kevesebb „C” és „A” provitamint, folsavat és „P” vitamint. Enzimjei közül a foszfáteazet, az amilázet és az intervázet kell megemlíteni. A lipidikus anyagok közül említésre méltóak a lecitin, a cholesterol és a különböző zsírsavak, a szénhidrátok közül a monoszaharidok: a szőlő-, és a gyümölcscukor. A virágpor szemcséiben számos ásványi-,és nyomelem, mint kálium, magnézium, mész ,réz, foszfor,vas stb. található. A virágpor 2,71-14,44% zsírt is tartalmaz ,melynek mintegy 20%-a nem telített,és egyes vitaminokkal keverve megakadályozza az érelmeszesedést.